czwartek, 18 lipca 2013

Ogrodowo...

Nadchodzi najbardziej ogrodowy czas w roku. Czas, kiedy wychodzi się z domu, żeby nazbierać coś na obiad... i tak trudno podjąć decyzję. Tyle jest do wyboru. Właściwie nic nie trzeba kupować, wszystkie lub prawie wszystkie składniki obiadu rosną na grządkach. Razem z deserem. Kiedy korzysta się z darów ogrodu w przygotowywaniu posiłków, często przez kilka dni trzeba jeść ten sam lub podobny zestaw warzyw w różnych wydaniach - bo po prostu coś obrodziło i "się zmarnuje", więc trzeba zjadać albo przetwarzać. W tym momencie "trzeba zjadać" cukinie, wczesną kapustę oraz wybijającą już w pędy kwiatowe ostatnią sałatę. No i oczywiście porzeczki.

Cukinie żółte...
...czy zielone?


A może jednak jakaś dynia? O różnych dyniach, odmianach, zastosowaniach - będzie później. Jeszcze w tym roku nie jedliśmy, czekamy aż urosną, na razie eksploatujemy cukinie. Chociaż ta melonowa żółta już chyba jest do zerwania:


A może pomidorek? Pierwsze właśnie dojrzewają. Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie będzie można najeść się ich do oporu.


A porzeczki? Mogą być czerwone - tych najwięcej, mamy dwie odmiany, nie znamy ich nazw, jedna jest "przemysłowa" - obficiej owocująca, o długich kiściach i dużych owocach, niezła na przetwory, taka sobie do jedzenia, a druga "deserowa" - przepyszna, słodka, świetna zarówno na przetwory, jak i do skubania prosto z krzaka, ale drobniejsza i bardziej upierdliwa w zbieraniu.


Ale mogą być też czarne - tych zaledwie kilka małych krzaczków, a kiedyś mieliśmy całą plantację...


...albo białe, a z nich świetne białe wino.


A właśnie - co jeszcze można zrobić z porzeczek? Robimy sporo wina i tzw. gal-porz, czyli galaretkę porzeczkową, coś pomiędzy gęstym sokiem a dżemem, zastygającą dzięki naturalnym porzeczkowym pektynom. Ale szukam inspiracji na coś jeszcze - jakiś dobry dżem? Może ktoś zna ciekawy przepis?


1 komentarz:

  1. cudnie, w moim ogrodzie podobnie :)
    a z porzeczek od 2 lat robię - http://kuchnianawzgorzu.pl/dzem-porzeczkowy-z-kokosem-2/ i serdecznie polecam podbija serca wszystkich !

    OdpowiedzUsuń