poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Kilka zdjęć z Ujścia Warty

Koniec sierpnia, niedługo koniec sezonu, kończymy powoli prace nad planem ochrony Ujścia Warty...

Park Narodowy Ujście Warty to tak naprawdę rozległe dno rzeki. W niektórych miejscach woda zeszła dopiero kilka tygodni temu. Teraz pasą się tu krowy i konie, a na świeżym błocie rozwija się cenna roślinność namuliskowa - całe hektary mało znanych, chronionych przez Unię Europejską ekosystemów, dla których najważniejsza jest naturalna dynamika wód. Wśród namulisk srebrzą się łęgi wierzbowe.


Krowy to typowy element krajobrazu parku. Ważne, żeby nie rozpoczynać wypasu zbyt wcześnie ze względu na lęgi ptaków oraz żeby krów nie było zbyt dużo. Niestety widzieliśmy miejsca zupełnie zniszczone przez nadmierny wypas.Koszenie łąk jest ważne i potrzebne, również dla ptaków. Ale zbyt ciężki sprzęt niszczy glebę i strukturę darni.


Ptaki są w PNUW najważniejsze, to dla nich utworzono początkowo rezerwat Słońsk, a potem park narodowy. Na zdjęciu stadko łysek, które zupełnie nie przejmowały się naszą obecnością i spokojnie żerowały na brzegu kanału. 


Ale Ujście Warty to nie tylko ptaki, to również cenne siedliska - chronione typy ekosystemów. Oprócz namulisk i łęgów, doskonale rozwijają się tu ziołorośla nadrzeczne, budowane przez wysokie, azotolubne byliny i pnącza, takie jak chmiel czy kielisznik. Wydają się pospolite, ale również one są zagrożone, m.in. przez inwazyjny gatunek - kolczurkę klapowaną. Ta dekoracyjna roślina o owocach przypominających ogórki łatwo rozprzestrzenia się z ogrodów i zarasta doliny rzek.


Na starorzeczach i kanałach kwitnie jeszcze grążel żółty.


A ten jasnozielony kożuch na Starej Warcie w Kostrzynie to salwinia pływająca - rzadka, chroniona paproć wodna. Przypłynęła tu z wysoką wodą z odrzańskich starorzeczy.


Na Polderze Północnym spotykamy łany biało kwitnącej selernicy. Buduje ona kolejne chronione siedlisko - zmiennowilgotne, zalewowe łąki selernicowe.


W rudziejących śmiałkowiskach zaczaił się lis.  


Na pierwszym planie pasą się sarny, na horyzoncie - wyniesiona krawędź doliny Warty. W powietrzu już wczesna jesień.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz