czwartek, 25 lutego 2016

Wolna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego

Wolna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Kosieczynie to nieformalna inicjatywa wymiany doświadczeń i wiedzy na tematy rolnicze, ogrodnicze, ekologiczne, przyrodnicze, sposób dobrego, wspólnego spędzania czasu, szukanie swojego miejsca w życiu... To miejsce, gdzie można się spotkać, popracować, posiedzieć przy ognisku.

Ogłaszamy nabór na sezon 2016!Oferujemy następujące kierunki studiów ;-)
- wiosenne porządki w kurniku i koziarni
- opieka nad zwierzętami i ich zwyczaje (kozy, kaczki, kury) w tym dojenie
- wiosenne prace w ogrodzie – kopanie, zakładanie grządek, siew
- ogród bez chemii – różne tradycje i metody
- grządki podniesione – konstrukcja i działanie
- wszystko o gnoju i kompoście
- tradycyjny sad – stary i młody, szczepienie drzewek
- rozsady, majowe zasiewy i sadzenie
- letnie prace w ogrodzie (w tym wiedza o gatunkach chwastów)
- co trzeba wiedzieć o łąkach i pastwiskach
- co rośnie i żyje na polu
- koszenie łąki (kosą)
- dzikie rośliny jadalne, podstawy zielarstwa
- przetwory owocowe i warzywne
- ...może jesienią wspólne grzybobranie, może jeszcze coś innego?

Czesne: praca, zwykle brudna, raczej fizyczna,
Oferujemy obiad (być może z ogniska), możliwy nocleg (do ustalenia). Dojazd dogodny wszelkimi środkami komunikacji, można nawet rano przyjechać z Warszawy i wieczorem wrócić, pociąg jest.

A tak zupełnie na serio - my mamy małe gospodarstwo (ale chcemy powiększać) – kozy, kury, kaczki, ogród, łąkę, kawałek pola. Mamy już jakieś doświadczenie, wiedzę, pomysły. Chcemy się tym podzielić. Nie mamy wystarczająco dużo czasu, żeby to rozwijać – tzn. trochę mamy, ale robimy też milion innych rzeczy, a więcej niż pół tego miliona wiąże się z dziećmi. Wy może macie trochę czasu, chcecie się czegoś nauczyć, trochę pobyć na wsi, trochę popracować fizycznie, zrobić coś prawdziwego i żywego, spocić się, pooddychać, zjeść coś zielonego i świeżego, a może macie jakieś wiejskie plany i chcecie sprawdzić, czy to naprawdę to. Ten pomysł może być odpowiedzią na nasze wspólne potrzeby, połączeniem ich.

Można przyjechać raz, można regularnie, z osobami, które włożą w to wszystko więcej pracy i zadeklarują robotę przez cały sezon, możemy się umówić na jakiś udział w plonach – coś na zasadzie ogrodu społecznego. Do ustalenia. Możemy razem robić przetwory i dzielić się. Można indywidualnie, można kilkuosobową ekipą.

Można jak najbardziej przyjechać z dziećmi – dzieci w wieku szkolnym do roboty ;-) a młodsze – jakoś podzielimy się opieką.


ZAPRASZAMY :-)

Chcesz być na bieżąco? www.facebook.com/wsgwkosieczyn/

3 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. To zapraszam :-) W marcu planujemy wiosenne porządki w gospodarstwie, zakładanie grządek i siew. Proszę o kontakt: martasitak@gmail.com

      Usuń
  2. Liczę na opis tego przedsięwzięcia na blogu, bo sama nie wiem jak i kiedy zacząć siać i sadzić...

    OdpowiedzUsuń