niedziela, 8 września 2013

Motyle

Nie kosimy pokrzyw, to mamy motyle. Co ma jedno z drugim...? Właśnie ma. Pokrzywa jest rośliną żywicielską wielu gatunków kolorowych motyli, szczególnie rusałek. Kiedy byłam mała, najpospolitszym motylem na naszym podwórku i w ogrodzie był rusałka pokrzywnik. Obecnie go prawie nie widuję, w tym roku nie widziałam ani razu. Zastąpił go inny motyl, również składający jaja na pokrzywach - rusałka pawik, który 20 lat temu gościł w naszym ogrodzie dość rzadko. Skąd taka zmiana? Inne schronienia na zimę? Chemizacja? Czy to tylko lokalna tendencja, czy jakiś bardziej ogólny trend? Czy pokrzywniki powrócą? Nie mam pojęcia...

W ogóle motyli jest coraz mniej. Od paru lat dbamy o to, żeby na naszym podwórku i w ogrodzie było kilka pokrzywowych zakątków, gdzie mogą w spokoju złożyć jaja, tam żerują ich gąsienice. Dorosłe motyle zimują w szopach, wśród drewna, w piwnicy, w kurniku.  Ale ogólnie pokrzyw i chaszczy jest w okolicy dużo mniej, większość sąsiadów utrzymuje starannie wypielęgnowane ogrody i krótko przystrzyżone trawniczki. Motyle znikają z podwórek i ogrodów. 

W każdym razie rusałka pawik to jeden z piękniejszych motyli, typowy dla końca lata i wczesnej jesieni. Zeszły rok obfitował w pająki, ten rok wydaje się sprzyjać motylom. Chmary "pawich oczek" zlatują się do gnijących gruszek i śliwek w sadzie oraz na pryzmę kompostu. 
Po ogrodzie kręci się jeszcze rusałka admirał - kolejny miłośnik pokrzyw. Nie występuje tak masowo jak pawiki, lata tylko jeden, jest też dużo bardziej płochliwy i muszę się natrudzić i nabiegać, żeby upolować go z aparatem. W końcu udaje mi się go "złapać" pod gruszą, wśród liści szczawiu.


Jak chronić motyle w ogrodzie?

- zrezygnuj z chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych,
- pozostaw rośliny żywicielskie - dla większości gatunków jest to pokrzywa, bielinki żerują na kapustnych (może warto zostawić jedną główkę specjalnie dla nich?), niektóre motyle też na krzewach (cytrynek na kruszynie, rusałka żałobnik na wiązach, brzozach czy wierzbach),
- posadź kwiaty wabiące motyle - szczególnie lubią astry, lebiodkę, macierzankę czy lawendę,
- nie zbieraj wszystkich owoców w sadzie, zostaw trochę gnijących gruszek, jabłek czy śliwek w nasłonecznionych miejscach - motyle to uwielbiają, tam też najłatwiej je sfotografować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz